Mieć miedź! Jak zrobić miedziany wieszak w 20 min?

6

bet

Dodatki z miedzi królują od kilku sezonów. Ten kolor wraz z różowym złotem wypiera chrom i stal jako oczywisty wybór we wnętrzach. Mnie się bardzo podoba w formie dodatków we wnętrzach industrialnych, skandynawskich i rustykalnych. Choć miedziane akcenty wyglądają wyszukanie i elegancko, to można je łatwo przygotować samemu, pokrywając metaliczną farbą w sprayu lampy, wazony, czy też ramki. Innym sposobem jest stworzenie czegoś z miedzianych rurek.

Można je kupić w każdym markecie budowlanym na dziale z instalacjami CO. Zwykle można też na miejscu poprosić o docięcie. Ja z miedzianych rurek zrobiłam wieszak. Żeby było ciekawiej wymarzyłam sobie, aby wieszak był zaczepiony na suficie, tak aby nie zajmował miejsca na podłodze. Chwilę potrwało zanim wymyśliłam jak to właściwie zamocować, no ale jakoś poszło. Całość kosztowała około 40 zł!

1

Potrzebujemy:

1 rurka miedziana 2,5 mb średnica 18mm

dwa kolanka dwukielichowe 18mm (chodzi o to aby rurkę można było wsadzić do środka)

mocny klej – ja użyłam dwuskładnikowego poxipolu

sznurek, nożyczki

dwa haczyki mieszczące się do środka rurki, odpowiednie do montażu w suficie (u mnie sufit drewniany)

wiertarka

Rurkę docinamy tak, aby mieć dwa równe odcinki – te które wyznaczą długość odsunięcia od sufitu, oraz jeden odcinek, który będzie długością wieszaka. U mnie 70/70/110.

4

Następnym krokiem jest poprowadzenie sznurka przez wszystkie rurki i kolanka ułożone w kolejności montażu. Zatem: 70cm rurka -> kolanko -> 110cm rurka -> kolanko -> 70cm rurka. Na razie pozostawiamy wszystko niepołączone.

2

Mając sznurek w środku kolanka i rurki tuż przy nim nakładamy 1 mm warstwę kleju od wewnątrz kolanka (ja nałożyłam przez przełożeniem sznurka, ale odradzam 😉 ). Następnie wciskamy do środka rurkę. Wymaga to odrobiny siły, kręcenie nią odrobinę pomaga. W ten sam sposób łączymy wszystkie elementy, mając po kilkanaście cm sznurka po obu końcach całego układu. Po odczekaniu 10 min rurki ani drgną 🙂

5

Aby zamontować rurki na suficie wkręcamy haczyki. Należy do tego użyć wiertarki – w wywiercony otwór wkręcamy haczyk, bądź kołek rozporowy i haczyk w zależności od sufitu. W przypadku sufitu podwieszanego – z płyty kartonowo – gipsowej, polecam wykonanie wieszaka stojącego 😉

Do haczyka przywiązujemy sznurek, nadmiaru nie docinamy (aby zostawić możliwość poprawek) tylko wpuszczamy do środka rurki. Przy drugim haczyku, pilnujemy aby poprzedni był całkowicie przykryty rurką, dzięki temu po zamontowaniu wieszaka haczyki będą tylko minimalnie widoczne.

7

Tak wygląda gotowy wieszak!

 

 

 

 

 

Podobne posty...