Podkładki na stół z zabawnym nadrukiem

8nozyce

Lubię przedmioty, które coś znaczą. Brzmi patetycznie, ale chyba nikt nie będzie się spierał, że każda rzecz użytkowa zrobiona własnoręcznie jest znacznie fajniejsza od tej wyprodukowanej taśmowo przez chińskie rączki. Podkładki na stół chciałam zrobić już dawno – od momentu, gdy okazało się, ze nie jest łatwo kupić w pierwszym lepszym sklepie fajne maty, które by pasowały do naszej kuchni. Pomysł na napis na podkładkach narodził się, gdy wraz z kuzynką wspominałyśmy kuchnię mojej babci, w której wisiały haftowane tkaniny ze śmiesznymi napisami: „Zimna woda zdrowia doda” oraz „Co ja ugotuję, każdemu smakuje”.

0007131

źródło

Dawniej makatki wisiały pewnie w każdej kuchni, a i dziś wraz z modą na rustykalne wnętrza ich oferta jest bardzo szeroka. Rękodzieło ma wzięcie. Ja proponuję wam nowocześniejszą interpretację – prosta mata na stół ze stemplową wersją napisu. Wykonanie zajmuje niecałą godzinę, jednak warto przysiąść do roboty w dwóch turach, tak aby farba do tkanin zdążyła dobrze wyschnąć.

Jak zacząć?

1

Potrzebujemy:

biała gruba tkanina i czarna na lamówkę

maszyna do szycia

nici, szpilki, nożyce

stemple z alfabetem

farba do tkanin

tektura do podłożenia pod malowany materiał

żelazko

linijka i ołówek lub taśma papierowa

Zanim przystąpimy do szycia musimy przygotować tkaninę z naszym nadrukiem. Wycinamy prostokąt o wymiarach około 30×40 cm. Starajmy się aby wszystkie boki były równe, ułatwi to dalsze szycie.

Warto też przetestować jak zachowuje się farba, czy stemple wymagają mocnego dociśnięcia, czy też ile farby nabierać. Warto też poćwiczyć „równe” pisanie stemplami, choć mnie bardzo podoba się efekt „rozbujanych” liter – w końcu tym różni się rękodzieło od maszynowej produkcji. 3

Moja taktyka była taka, że po umoczeniu stempla w farbie, odciskałam nadmiar i przechodziłam do stemplowania docelowej tkaniny. Aby trzymać linię prostą całego tekstu przykleiłam taśmę papierową (którą gdzieniegdzie musiałam podważyć, ponieważ łatwo nie było manewrować okrągłymi stempelkami).

4

Gdy napis jest już gotowy należy utrwalić go, zgodnie z zaleceniami producenta farby. Zwykle pozostawić do całkowitego wyschnięcia i przeprasować żelazkiem.

Jeśli tak jak ja nie masz gotowej lamówki, należy ją przygotować z cienkiej tkaniny bawełnianej. Ja przygotowałam pasy materiału o szerokości ok. 8 cm i zaprasowałam dokładnie po obu stronach ok. 1, 5 cm, a następnie zrobiłam kolejne zaprasowanie przez środek.

2

Pasy lamówki należy dociąć zgodnie z szerokością boków białej tkaniny, dwa dłuższe boki mają u mnie dokładną długość a dwa krótsze zapas ok 2 cm.

5

Przystępujemy do obszywania podkładek. Moja tkanina główna to bardzo gruba bawełna, dlatego w zupełności wystarcza jedna warstwa. Można też przygotować podkładki dwustronne wycinając dodatkowy prostokąt, np. we wzorki i kładąc je równo na sobie, przed przystąpieniem do obszycia.

6

Podwiniętą lamówką obkładamy tkaninę z obu stron i przeszywamy prostym ściegiem. Najpierw obszywamy dłuższe boki, nie przejmując się nie wykończonym brzegiem.

Następnie krótszą lamówkę podwijamy przy początku i zakładamy na tkaninę tak, aby cały niewykończony materiał znalazł się w środku. Przeszywamy prostym ściegiem i gotowe!

7

Podobne posty...