Szydełkowy dywan inny niż wszystkie

1

nozyce

Lubię tworzyć, choć często brak mi cierpliwości. Zwykle oczekuję efektów pracy od razu, nie lubię żmudnej, mozolnej roboty. Dlatego też pokochałam gruby sznurek do szydełkowania. Dzięki niemu możemy cieszyć się ukończoną robótką po kilku godzinach, a nie na koniec sezonu długich, zimowych wieczorów. A wydziergane dodatki będą świetnie ocieplać wnętrze w zimne dni.

Dziś kolejny dywanik. Nietypowy, ponieważ stanowi połączenie 15 okrągłych „serwetek”. Jego nieregularny kształt sprawia, że mimo kontrastującego z podłogą koloru, nie dzieli jej, a płynnie się z nią przeplata. Choć wygląda skomplikowanie, bazuje na najprostszych splotach.

d56a1931

Do wykonania potrzeba 300 m sznurka. Jest to ten sam sznurek, którego używałam do zrobienia dywanika kuchennego z tego wpisu, tym razem w beżowym odcieniu. Do tego nożyczki i grube szydełko (nr 9 lub 10).

Zaczęłam od zrobienia kilku okrągłych „serwetek”. Całość jest efektowna dzięki połączeniu wielu kół, dlatego nie chciałam zbytnio komplikować wzorów poszczególnych elementów – składają się tylko z półsłupków i słupków, czasem rozdzielonych łańcuszkiem. Oto przykładowy wzór, z tych nieco bardziej ażurowych:

 

ff

Warto zostawiać przy każdym kole około 20 cm zapasu sznurka, aby użyć go później do łączenia elementów. Po wykonaniu około 10 serwetek różnej wielkości należy ułożyć je w kompozycję, tak aby każde z kół stykało się z 2-4 innymi. Dopiero po takiej wstępnej przymiarce bierzemy się za pozostałe koła, ich wielkość dostosowując do pustych miejsc w naszej kompozycji. U mnie pierwsza koncepcja wyglądała tak

333

To co uważam za jedną z największych zalet tego dywanika jest otwartość kompozycji. Tak naprawdę możemy skończyć na dowolnej ilości kół, a kolejne dorabiać po jakimś czasie, tak aby dywanik się rozrastał i dostosowywał do potrzeb. A taki dywan w zależności od rozmiaru może pojawić się wszędzie tam gdzie miło mieć coś miękkiego pod stopami, a szkoda zakrywać podłogi klasycznym, pełnym dywanem.

Jednak, aby nasze kółeczka nim się stały trzeba je jeszcze połączyć – na każdym styku pomiędzy kołami należy wykonać 2-4 oczek ścisłych. Używamy do tego sznurka, który pozostał na kołach, lub dowiązanych odcinków.

33

A oto, gdzie zagrzeje miejsce. Prawda, że od razu cieplej?ffw

Podobne posty...

  • Agnieszka Raniszewska

    WITAM, MAM OGROMNĄ PROŚBĘ- PROSZĘ POKAZAĆ KROK PO KROKU JAK POŁĄCZYĆ KÓŁKA. I JESZCZE JEDNO- CO ZE SZNURKAMI W KÓŁKACH, KTÓRE ROZPOCZYNAJĄ KAŻDE KÓŁKO???

    • panobe.pl

      Niestety nie mam teraz możliwości pokazania krok po kroku. Chodzi o to, aby w miejscu styku dwóch kół wykonać zwykłe oczka ścisłe. Nadmiary sznurka, te po połączeniu oraz te z początku każdego kolka przycina się do długości ok. 5 cm i przeciąga szydełkiem między sąsiednimi oczkami, tak aby ‚zużyć’ cały sznurek a sam koniec zostawić po lewej stronie robótki.