Przepis na niebanalny mebel

Bez nazwy-1

bet

Bardzo lubię metamorfozy. Szczególnie wnętrz i szczególnie te, które odbywają się niskim kosztem. Dziś na warsztat bierzemy komodę z Ikei. Jej koszt to 99 zł, ale żeby dodać jej trochę charakteru będziemy potrzebowali jeszcze gałek VÄRDE, farby akrylowej (u mnie dla efektu ombre brudny róż i biel), bezbarwnego lakieru lub werniksu oraz przyborów do malowania.

2

Początkowy plan był taki, żeby malować szafkę przed złożeniem, jednak chciałam uniknąć bałaganu w domu oraz poplamienia deseczek przy skręcaniu, więc zaczęłam od złożenia szafki. Drewniane meble z Ikei są zwykle surowe i wymagają zabezpieczenia, więc jest to dobry pretekst do nadania tym popularnym meblom odrobiny indywidualizmu. Ja chciałam przede wszystkim uniknąć typowego dla sosnowych mebli żółknięcia i ściemniania w miarę upływu czasu, jednak przy zachowaniu widocznego usłojenia desek. Dlatego postanowiłam pokryć komodę bardzo cienką warstwą farby akrylowej rozwodnionej wodą w stosunku 1/3. Warstw nakładałam kilka tak, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Zanim farba wyschła zaczęłam dodawać stopniowo róż, również mocno rozwodniony. Sekret efektu ombre to rożna ilość warstw różowego wraz z wysokością szafki. Boczne krawędzie pomalowałam nierozcieńczonym różem, zabezpieczając wcześniej powierzchnie dookoła taśmą malarską.

5

Górną powierzchnię szafki oraz boki jedynie rozbieliłam. Zdjęcie powyżej pokazuję różnicę między surową deską, a rozbieloną. Należy pamiętać, że surowa z czasem nabierałaby jeszcze bardziej miodowego odcienia. Po wyschnięciu farby nałożyłam cienką warstwę matowego lakieru.

8

Aby nadać komódce bardziej nowoczesny wygląd zdecydowałam się na wymianę gałek, które są w zestawie. Zamocowałam je po całkowitym wyschnięciu lakieru.

6

Całość nie jest pracochłonna, a efekt całkiem niezły. Wiele do życzenia pozostawia co prawda jakość szafki – szuflady wysuwają się dość opornie. Ale jest to z pewnością mebel, który zachęca do przeróbek i eksperymentów. Wystarczy dobry pomysł!

0

 

 

Podobne posty...