Szydełkowy dywanik ze sznurka

00

nozyce

Polecam wszystkim wykonanie tego bardzo łatwego dywanika. Świetnie sprawdzi się w łazience lub przy łóżku. U mnie chroni drewniana podłogę przy zlewie w kuchni. Do wykonania potrzebujemy bawełnianego sznurka (około 170 m sznurka o srednicy 5mm wystarczylo na rozmiar 75×45 cm) oraz grubego szydełka (rozmiar 9 lub 10). Wystarczy podstawowa znajomość obsługi szydełka – oczka łańcuszka, półsłupki i słupki.

Dobra wiadomość jest taka, że robótki ze sznurka świetnie nadają się dla początkujących. Włóczka się nie rozwarstwia, a robótki szybko przybywa. Ten dywanik zajął mi około godziny. A nic tak nie dodaje skrzydeł jak widoczny efekt pracy.

Jeśli wiesz już jak dziergać szydełkowe oczka, wzór wygląda następująco:

45 oczek łańcuszka

10 rzędów półsłupków

5 rzędów słupków

10 rzędów półsłupków

1 copy

Prawdopodobnie gdzieś za połową skończy Ci się motek. Tutaj w kilku krokach pokazuję jak połączyć dwie włóczki, tak aby supełek nie rozwiązał się przy naciągnięciu sznurka.

2 copy

Na kończącym się sznurku należy zawiązać dwa pojedyncze supełki sznurkiem z nowego motka. Następnie ciągniemy oba sznurki tak, aby supełki się do siebie zbliżyły. Mocno zaciskamy nowy, wytrzymały supełek.6 copy

Możemy obciąć końcówki bardzo blisko supełka, bez obaw, że się rozwiąże. Kontynuujemy robótkę.

Tak wyglądał mój dywanik po zakończeniu podanego schematu:7 copy

Często jednak dla nadania sztywności i wykończenia boków, całość robótki wykańczam jeszcze jednym rzędem oczek ścisłych bądź słupków, szydełkując wzdłuż brzegów. Oto efekt:

8 copy

0 copy

9 copy

 

Podobne posty...

 • A gdzie kupić najlepiej ten sznurek ? Czy jest jakieś miejsce w internecie albo jakaś wskazówka ? 🙂

  • panobe

   Ja kupowałam na allegro, tutaj link do aukcji: http://allegro.pl/sznurek-bawelniany-5mm-dl-100m-szary-najtaniej-i6176917041.html
   Bardzo szybko wysyłają paczki. Mini wskazówka – najlepiej sznurek zwinąć w kłębek zanim zdejmie się z niego etykietkę, inaczej będzie się strasznie plątał. Pozdrawiam i powodzenia!

   • Dzięki 🙂 Oglądałam już wiele razy ten sam, ale do tej pory jeszcze nie kupiłam… Teraz mam remont, ale już po, w końcu kupię 🙂

 • Patrycja

  jakie szydełko powinnam kupić by rozpocząć przygodę z dywanem?