Nowe życie nudnych poszewek – malowanie tkanin

0-1024x683 copy

nozyce

Piękne poszewki potrafią błyskawicznie odmienić każde wnętrze. Rzucone na sofę ożywiają salon, dodają uroku starym fotelom, sprawiają, że pokoje stają się przytulne. W sklepach jest wielki wybór poszewek – często na tyle wielki, że aż przytłaczający, a moment wyboru okazuje się zaskakująco trudny. Szczególnie, gdy te ciekawsze potrafią sporo kosztować…

Dziś pokażę Wam jak własnoręcznie przerobić zwykłe, jasne poszewki na małe dzieła sztuki. Wprowadzą one do Waszych wnętrz odrobinę świeżości, a podarowane najbliższym na pewno będą docenionym prezentem.

Do wykonania potrzeba:

1

poszewka (najlepiej jasny len lub bawełna)

farbki do tkanin (żółta, niebieska, czarna – u mnie również: biała, fuksja i zielona)

pędzelek

słoiczek z wodą

tektura (kawałek zbliżony do wymiarów poszewki)

ręcznik papierowy

papier i coś do pisania (do naszkicowania wzoru)

 

Wykonam poszewki w trzech stopniach trudności – super łatwym, bardzo łatwym i łatwym 😉 Więc nie szukaj wymówek tylko łap za farby i  stare, zapomniane poszewki. Tropikalne motywy, zieleń, wszelkiego rodzaju liście wkradają się do wnętrz w stylu skandynawskim, industrialnym czy też boho. Przy odrobinie wysiłku stworzysz modny dodatek, a jedyne co musisz kupić to farbki do tkanin.

Farby występują w różnych objętościach – moje są do jasnych tkanin i mają po 150 ml i spokojnie wystarczą na liczne eksperymenty z tkaninami. Po trzech poduszkach słoiczki wyglądają na nietknięte. Konsystencję mają zbliżoną do farb akrylowych, bardzo delikatnie można je rozcieńczyć wodą, ale dobrze nakładają się również bezpośrednio z palety (moją paletą był kawałek oklejonej  na biało tektury). Przy zmianie kolorów pędzelek płuczemy w wodzie i wycieramy w ręcznik papierowy.

2

Przed nakładaniem farb nie szkicowałam wzoru na poduszce, jednak przetestowałam kilka kompozycji na kwadratowych karteczkach, tak aby wiedzieć co chcę narysować. Co ważne, przed nałożeniem farby należy do środka poduszki wsadzić tekturę, tak aby zabezpieczyć tył poduszki przed ubrudzeniem.

Pierwszą poduszkę zdobi prosty wzór z kilkoma listkami. Najpierw naniosłam czarny kontur, później wypełniałam listki różnymi odcieniami zieleni. Należy pamiętać aby dobrze rozprowadzać małe ilości farby, tak aby nie tworzyły nam się grudki. Kolejną poduszkę wypełniłam regularnym wzorem w groszki – jako stempel użyłam kleju w sztyfcie. Odciskałam nakrętkę w mieszance farb a następnie nanosiłam kolor na poduszkę. Wzór zaczęłam 10 cm od krawędzi, a gdy cały środek był wypełniony, ostemplowałam również boki, ale mniejszą ilością farby tak, aby powstał „sprany” wzór.

2a

Trzecia poduszka to najbardziej skomplikowany wzór, ale nakładany warstwami nie jest trudny (choć odrobinę pracochłonny). Najpierw jasnym kolorem naniosłam linie, które wyznaczają pierwsze gałązki. Na nich stopniowo dodawałam listki. Po odczekaniu 5 min naniosłam kolejną warstwę nowych, ciemnych gałązek. Gałązki przecinają się w wielu miejscach co nadaje wrażenie głębi, które świetnie sprawdza się w przypadku motywu rodem z dżungli. Puste miejsca wypełniłam jasnym konturem liści tak, aby urozmaicić wzór. 3

Tak wyglądają moje trzy poszewki:

4

Następnie w należy zabezpieczyć farbkę, tak aby w przyszłości można było prać poszewki. W tym celu postępujemy zgodnie z instrukcją na farbkach. W większości przypadków bywa podobnie – Poczekać kilka godzin do wyschnięcia farby (u mnie 3 h), a następnie wyprasować przez ściereczkę lub pergamin (ja użyłam papieru do pieczenia) w temp. 150 stopni C (u mnie 2 kropki na żelazku).

I… gotowe!

7

Tak prezentują się gotowe poduszki:

5

6

 

 

Podobne posty...