Dziecinnie prosta akwarelka

7 copy

Print

O czym będzie pierwszy wpis? Pomysłów było kilka – rodzaje papieru, pierwsze zakupy akwarelowe, zasady mieszania kolorów. Jednak nie… To nie tak będzie wyglądać! Ten blog nie będzie dla początkujących akwarelistów. Ma każdemu pokazać jak łatwo jest stworzyć coś fajnego!

Pamiętacie zajęcia w przedszkolu, na których tworzyliście stemple z ziemniaka? Ja w sumie nie… ale na pewno gdzieś w dzieciństwie ten motyw się przewinął. Do dzisiejszego obrazka nie będą potrzebne pędzle a własnie ziemniak, pyr, kartofel. Zależy, którego masz w domu 😉

Ja do swojego obrazka użyłam małego zwiędniętego holenderskiego kartofla – A jak! W końcu wielcy malarze pochodzą z Holandii.

Nie tylko kartofel nie był taki, jakiego sobie wymarzyłam (jeśli masz wybór weź jakiegoś większego). Niestety mój blok do akwareli został w Polsce, a dziś sklepy są zamknięte. Idealne okoliczności, aby odwlec pierwszy wpis. No ale skoro mam Wam udowodnić, że każdy z Was może już dziś zacząć malować, to i ja zacznę! Znalazłam swoją starą akwarelkę z zachodem słońca w Porto. Jej tył się nada. Tobie proponuję wziąć grubszy karton, tekturę lub jeśli masz możliwość papier do akwareli, niestety papier do drukarki się nie nada, bo będzie zbyt cienki.

Co jeszcze się przyda?

1

 

farby akwarelowe (najlepiej w tubce) w dwóch kolorach (na zdjęciu w trzech podstawowych kolorach)

ziemniak

nóż

słoiczek z wodą

talerzyk (najlepiej biały)

pędzelek (do rozrobienia farby na talerzyku, gąbeczka też się nada)

i wspomniany wcześniej papier (u mnie rozmiar A4)

Najpierw przygotowujemy stempel. Należy ziemniaka przekroić na pół i naciąć na głębokość około centymetra tak, aby w środku utworzył nam się w miarę regularny trójkąt (brzmi jakoś skomplikowanie, no ale wiecie o co chodzi!).

2

 

Następnie rozrabiamy farbę. Ja przygotowałam akwarelkę w jasnych, radosnych odcieniach, ale zachęcam do eksperymentowania! Aby uzyskać spójny efekt lepiej użyć dwóch kolorów.

Na talerzyk wyciśnij odrobinkę farb (u mnie o miliard za dużo), dodaj wody na tyle aby uzyskać duże plamy mocnych kolorów. Odciśnij pędzel, aby nie marnować pigmentu i dodaj wodę pomiędzy kolorami tak aby je połączyć, zachowując jednoczenie czyste barwy po bokach.

3

 

Wsadź w to ziemniaka i do dzieła! 😀

Staraj się trzymać dolną linię trójkątów i ich połączenia. Albo eksperymentuj i stwórz własną kompozycję.

6

Mogę się założyć, że będzie to dla Ciebie wielka frajda i na jednym rysunku się nie skończy, zwłaszcza, że to najtrudniejsze – stempel – już za Tobą 😉

8

 

 

Podobne posty...